“स्वदेशमै उत्पादन भएको चामलको भात खाने बानी बसालौं “:प्रम ओली

काठमान्डौं,फागुन १३ । काठमाडौं : प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले स्वदेशमै उत्पादन भएको चामलको भात खाने आदतको विकास गर्नुपर्ने बताएका छन्।

आइतबार कृषि तथा पशुपंक्षी विकास मन्त्रालयले गरेको वर्तमान अवस्था र भावी सोच विषयक गोष्ठीलाई सम्बोधन गर्दै प्रधानमन्त्री ओलीले यस्तो बताएका हुन्।

नेपालीको खाद्य आदत परिवर्तन हुँदै गएकाले बाली प्रणाली पनि त्यसै अनुसार सुधार गर्नुपर्ने ओलीको भनाइ छ। ‘पहिला नेपालीमा सागसब्जी कम्ती खाने बानी थियो। अहिले यसमा परिवर्तन आएको छ। त्यस कारण अहिले भन्दा चार गुणा बढी सागसब्जीको उत्पादन गर्नुपर्दछ’, प्रधानमन्त्री ओलीले भने, ‘बास्नादार र विदेशबाट आयात गरिएको चामलभन्दा स्वदेश मै उत्पादन भएको चामलको भात खाने आदतको विकास गर्नु पर्दछ।’

प्रधानमन्त्री ओलीले कृषिमा मात्रात्मक नभएर गुणात्मक परिवर्तन हुनुपर्ने बताए। ‘एकै ठाउँमा ठूलो मात्रामा एकै प्रकारको बाली लगाउनुपर्छ’, ओलीले भने, ‘हाम्रो परम्परागत खेती प्रणालीमा सुधार गरेर चक्ला खेती प्रणालीको विकास गर्नुपर्छ।’

देशको दुई तिहाई जनसंख्या कृषिमा भए पनि त्यस अनुसारको प्रतिफल प्राप्त हुन नसकेको उनको भनाइ छ।

‘हाम्रो देशका लागि ठूलो जनसंख्या कृषिमा निर्भर हुनु राम्रो होइन। कृषिमा प्रविधि र यन्त्रिकरणको प्रयोग गरेर जनसंख्याको ठूलो हिस्सालाई अन्यत्रै उपयोग गर्नुपर्छ’, प्रधानमन्त्री ओलीले भने। आजको अन्नपूर्ण दैनिक मा समाचार छ ।Basundhara -3 Kathmandu Nepal

सुचना बिभाग दर्ता नं - ११६६ /०७५/०७६
अध्यक्ष - रतन बहादुर चन्द
सम्पर्क न - ००977-9818610415
ईमेल - [email protected]
ब्यवस्थापक - ज्ञानेन्द्र प्रसाद भट्ट

हाम्रो बारेमा

Niatra Multi Media Pvt. Ltd.
सम्पादक - बिवेक विक्रम मल्ल
संवाददाता - अन्जनी चन्द
फोटो पत्रकार - आशिष न्यौपाने
इमेल - [email protected]

सामाजिक सञ्जालमा हामी

© 2017 Niatratv