कोरोना भाइरसबाट संक्रमित भए उपचार खर्च राज्यले व्यहोर्ने :स्वास्थ्य मन्त्री

काठमाण्डौं,चैत ३ । स्वास्थ्य मन्त्री भानुभक्त ढकालले कोरोना भाइरसबाट संक्रमित भए उपचार खर्च राज्यले व्यहोर्ने बताएका छन् । नेपालमा कोही पनि कोरोनाबाट संक्रमित नभएको जानकारी दिँदै मन्त्री ढकालले संक्रमण भित्रिन नदिन सरकारले आवश्यक तयारी गरिरहेको बताए ।

कोरोनाबाट बिरामी भएको पुष्टि भए उपचारको सम्पूर्ण जिम्मा सरकारले लिन्छ’, राष्ट्रियसभा बैठकमा आइतबार उनले भने, ‘कोरोना नसार्ने कुराका लागि प्रत्येक नागरिकले सावधानी अपनाऔं भन्ने सरकारको आग्रह हो ।’ उनका अनुसार ४ सय ६४ जनाको परीक्षण गरिएकोमा सबैको रिजल्ट ‘नेगेटिभ’ आएको छ । ‘नेपालमा आजसम्म एक जना पनि संक्रमित पाएका छैनौं’, उनले भने, ‘संक्रमण देखियो भने आवश्यक औषधि र औजारको जोहो गरेका छौं ।’ उनले कोरोना भित्रिन नदिन उच्च सावधानी अपनाइएको सुनाए । हात धुन, भेटघाटमा नमस्कार गर्न, खाना खाँदा सावधानी अपनाउन, भीडमा नजान जनतालाई आग्रह गरिएको उनको भनाइ थियो ।

विदेशबाट आउनुपरे सात दिनसम्म खकार जाँच गरेको भए मात्र प्रवेश गराउने र विदेशीको हकमा ‘सेल्फ क्वारेन्टाइन’ तथा नेपाली आए ‘होम क्वारेन्टाइन’मा बस्नुपर्ने उनले बताए । चीनबाट उद्धार गरिएका नेपालीलाई जस्तो अब क्वारेन्टाइन गर्न सहज नभएको आफ्नो भनाइलाई बंग्याएर प्रचार गरिएको उनको गुनासो थियो । ‘क्वारेन्टाइन भनेको सुरक्षाका निम्ति अपनाइने उपाय हो’, उनले भने, ‘सेल्फ क्वारेन्टाइन भनेको आफ्नो घरमा बस्ने, बेड छुट्टै हुने, खाना आफंै खाने, परिवारका सदस्यसँग एक मिटर दूरी पर बस्ने भन्ने हो ।’उनले कोरोना भाइरस १ सय ५२ राष्ट्रमा फैलिएको र ४६ देशमा नागरिकले ज्यान गुमाउनुपरेको उल्लेख गरे । कोरोनाबाट १ लाख ५६ हजार संक्रमित देखिएको र ८० वर्षमाथिका व्यक्तिको मृत्युदर बढी भेटिएको छ । उपप्रधान तथा रक्षामन्त्री ईश्वर पोखरेलको अध्यक्षतामा रहेको उच्चस्तरीय समितिले कोरोना रोगसम्बन्धी राज्यका तर्फबाट गर्नुपर्ने काम गरिरहेको उनले संसद्लाई जानकारी गराए ।

भारतसँगका १ सय २९ नाकामध्ये ४३ वटामा स्वास्थ्य बिन्दु राखेर चेकचाँज गरिएको र कूटनीतिकबाहेक अन्य भिसामा वैशाख १८ सम्म विदेशीलाई नेपाल आउन बन्द गरिएको उनले जनाए । कक्षा १ देखि ९ सम्मका ५० लाख विद्यार्थीको परीक्षा चैत ५ गतेभित्र सक्ने र संक्रमणको अवस्था हेरेर एसईई सञ्चालन गरिने जानकारी उनले दिए । देशभर १ सय ७० आईसीयू सञ्चालनमा रहेको जनाउँदै उनले २ सय ३५ आईसीयू व्यवस्थापन गर्ने तयारी भइरहेको जनाए । (अन्नपूर्ण पोष्ट्बाट)Basundhara -3 Kathmandu Nepal

सुचना बिभाग दर्ता नं - ११६६ /०७५/०७६
अध्यक्ष - रतन बहादुर चन्द
सम्पर्क न - ००977-9818610415
ईमेल - [email protected]
ब्यवस्थापक - ज्ञानेन्द्र प्रसाद भट्ट

हाम्रो बारेमा

Niatra Multi Media Pvt. Ltd.
सम्पादक - बिवेक विक्रम मल्ल
संवाददाता - अन्जनी चन्द
फोटो पत्रकार - आशिष न्यौपाने
इमेल - [email protected]

सामाजिक सञ्जालमा हामी

© 2017 Niatratv