फागुन २५ गते लिंग भैरवी उत्सव आयोजना हुने

काठमाण्डौ,फागुन २१ ।  काठमाडौंमा यही फागुन २५ गते लिंग भैरवी उत्सव आयोजना हुने भएको छ । लिंग भैरवी दिव्य स्त्रीत्वको सबैभन्दा उग्र अभिव्यक्ति हो । नेपालमा सद्गुरुले फागुन २३ गते यसको प्राण प्रतिष्ठा गर्नेछन् । लिंग भैरवीलाई नेपालमा स्वागत गर्ने भव्य उत्सवका रूपमा भने फागुन २५ गते भैरवी उत्सव आयोजना हुनेछ । यसमा सद्गुरुसँग सत्संग पनि समावेश हुने आयोजकले जनाएको छ ।

लिंग भैरवीबारे सद्गुरु भन्छन्-
लिंग भैरवी : ईश्वरीय स्त्री
जुन क्षण हामीले ‘ईश्वर’ शब्द उच्चारण गर्छौं, धेरैजसो मानिसहरूले माथि हेर्छन् किनभने ईश्वर माथि हुनुपर्दछ भन्नेछ । भारतीय संस्कृतिमा हामीले देवता कतै हुन्छ भन्ने विश्वास गरेका छैनौं । हामीले देवता बनाउने प्रविधिहरू सिक्यौं। हामीले ३३ करोड भन्दा बढी देवीदेवताहरू सिर्जना गरेका छौं । यी उपकरणहरू तपाईंलाई तपाईंको आफ्नै इन्द्रीयहरूको सीमितताभन्दा बाहिरको कुरामा पहुँच प्रदान गर्नलाई थियो ।

यस संस्कृतिमा भनिएको थियो कि यदि तपाईं डराउनुहुन्छ भने, तपाईं एक प्रकारको देवतामा जानुहोस् यदि तपाईंलाई रोग छ भने तपाईं अर्कै प्रकारको देवतामा जानुहुन्छ; यदि तपाईंलाई समृद्धि चाहिन्छ भने तपाईं अर्को प्रकारको देवतामा जानुहुन्छ, र यस्तै । यो किनभने यी जीवनका निश्चित आयामहरूमा पहुँच गर्ने उपकरणहरू हुन् ।

ईश्वरको एक उग्र स्त्री रूप
लिंग भैरवी स्त्रीलिंगको रूपमा प्राण प्रतिष्ठित एक धेरै शक्तिशाली र उग्र रूप हो ।
लिंगको रूपमा पुजिएको स्त्री शक्ति धेरै दुर्लभ छ । यस ग्रहमा हामीले जान्दछौं कि भौतिक सृष्टिको सबैभन्दा ठूलो कृति मानव शरीर हो । यो जस्तो परिष्कृत र शानदार कुनै भौतिक संयन्त्र छैन । यसमा पुरुष गुणको देन भए पनि यो अनिवार्य रूपमा स्त्रीको गर्भमा निर्मित हुन्छ । लिंग भैरवी परम स्त्री प्रकृति हो ।

संसारमा एउटा दुखद् कुरा के छ भने महिलाहरू बार्बी डल जस्तै बनिरहेका छन् । तिनीहरूमा उग्रता छैन । तिनीहरूमा कुनै स्त्री आगो छैन । उनीहरूमा केवल ईर्ष्या मानवीय महत्त्वाकांक्षा र अन्य बकवास मात्र छन् । एक महिलाले यो संसारमा के थप्न सक्छिन् भने उनी आगोजस्तै हुन् । भारतीय संस्कृतिले महिलाहरूलाई उग्र र तीव्र हुन प्रोत्साहित गरेको छ । यो देशको पुरानो साहित्य हेर्नुपर्छ, जहाँ कविहरूले भनेका छन्, ‘घरेलु महिलालाई के गर्ने ? हामीले महिलाहरूलाई घरपालुवा बनाएका छौं किनभने हामी प्रजनन, परिवार बढाउन, आदि गर्न चाहन्थ्यौं । तर यदि तपाईं अन्य सम्भावनाहरू खोज्दै हुनुहुन्छ भने सधैँ आवश्यक नहुन सक्छ । तर कहिलेकाहीँ यो केही नराम्रो व्यवहारसँग पनि आउँछ ।

हामीले लिंग भैरवीको रूप प्रकट गर्दा पनि मैले उनलाई यसरी बनाएको थिएँ- तीव्र, धेरै उग्र तर एकदम दयालु । यी जीवनका कुनै विरोधाभासी गुण होइनन्, यी सबै चीजहरू सँगै आउँछन् । यसरी नै जीवन आउँछ, लिंग भैरवी एक पवित्र जीवन हो, उग्र, उच्चतम सम्भावनामा तर अदम्य । उनी एक गर्जना, चिच्याहट हुन् । उनी कोमल, सौम्य प्रकारको होइन । तपाईंले उसलाई कहिल्यै घरपालुवा बनाउन सक्नुहुन्न ।

ज्यामितिको हिसाबले लिंग भैरवी साढे तीन चक्र हो । मूलाधार, स्वाधिष्ठान र मणिपूरक तीन पूर्ण चक्रहरू धेरै हदसम्म कल्याण, स्वास्थ्य र समृद्धिको बारेमा छन् । आधा चक्र-अनाहत-पार पाउने बारेमा छ । यदि तपाईंले आफूलाई त्यो पक्षमा संलग्न गर्नुभयो भने त्यहाँ पार पाउन सक्नुहुन्छ ।

जन्मदेखि मृत्युसम्म र त्यसपछिका संस्कारहरू
भैरवीको निवासबारे महत्त्वपूर्ण कुरा यो हो कि यो केवल पूजा गर्ने ठाउँ मात्र होइन । यो यस्तो ठाउँ हो जहाँ प्रसवपूर्व अवस्थादेखि मृत्युपछिको अवस्थासम्म ऊर्जा प्रक्रियाहरू हुन्छन् । त्यहाँ गर्भवती हुन चाहने महिलाको लागि, जन्मन बाँकी बच्चाको लागि र जब जन्मिसकेको बच्चाका अन्नप्रासनका लागि, अक्षराम्भको लागि, किशोरावस्थादेखि वयश्यकको लागि, विवाहको लागि, बुढ्यौलीको लागि ऊर्जा प्रक्रियाहरू हुन्छ । मृत्युपछिका कर्म र क्रियाको पनि प्रक्रिया हुन्छ ।

यो ज्ञानको अर्को आयाम स्थापित गर्ने तरिका हो जुन मेरो विचारमा यो पुस्ताले यस दिशामा पर्याप्त काम नगरेमा सदाको लागि हराउनेछ ।Basundhara -3 Kathmandu Nepal

Information Department Registration No - 1166 /075/076
President – Ratan Bahadur Chand
Contact- ००977-9818610415/9860975774
Mail - [email protected]
Manager - Gyanendra Prasad Bhatt

About Us

Niatra Multi Media Pvt. Ltd.
Editor - Bibek Bikram Malla
Correspondent - Nabin Timilsina
Photo journalist - Ratan Bahadur Chand
Ashish Neupane

Mail - [email protected]

Us on social media

© 2017 Niatratv