लैङ्गिक चेतना र महिला अधिकार जगाउन AIESEC द्वारा अन्तरक्रिया कार्यक्रम सम्पन्न

काठमाण्डौं,चैत ४ ।   लैङ्गिक चेतना र महिला अधिकार जगाउन हरेक वर्ष मार्च ८ मा अन्तर्राष्ट्रिय महिला दिवस मनाइन्छ। महिला उपलब्धिहरूको सम्मान, महिलाको भावना र सीपलाई प्रवर्द्धन गर्न, राष्ट्रिय तथा अन्तर्राष्ट्रिय संघसंस्थाहरुले विभिन्न कार्यक्रम तथा कार्यक्रमहरु आयोजना गर्ने गर्दछन् । यस्तै एक संस्था, AIESEC काठमाण्डौ, AIESEC नेपालको को स्थानीय शाखा एक अग्रणी संस्था हो शान्ति प्रवर्द्धन र मानव क्षमताको विकास गर्ने यसको मूल उद्देश्य हो । सन् १९४८ मा स्थापना भएदेखि नै, ब्क्ष्भ्क्भ्ऋ भिन्न सांस्कृतिक आदनप्रदानको क्षेत्रमा सक्रिय रूपमा काम गर्दै आएको छ। AIESEC समावेशीताप्रति प्रतिबद्ध र जातीय, लैङ्गिक जस्तै कुनै आधारमा भेदभाव गर्दैन । यस संस्थाले राष्ट्रिय संघको विकास उन्मुख लक्ष्य का आधारमा महिला अनुकूल विभिन्न कार्यक्रम गर्दै आएको छ।

सोही निम्ति मार्च ८ मा युवाती हरुको चेतना बढाउन “पावरअप” नामक कार्यक्रमको आयोजना गर्‍यो। कार्यक्रमको उद्देश्य युवा केटीहरूलाई नेतृत्व, वित्तीय र जीवन सीपहरू सिकाएर सशक्त बनाउनु थियो। कार्यक्रमको सार युवा केटीहरूको सफलता लैङ्गिक पहिचानमा निर्भर हुँदैन भन्ने विश्वास दिलाउन थियो। महिलाहरूले कडा परिश्रम र सफलताको आधारमा अभूतपूर्व उचाइ हासिल गर्न सक्छन् । लैङ्गिक भेदभाव लामो समय देखि एक सामाजिक मुद्दा हो, र यो महत्वपूर्ण छ यसलाई उन्मूलन गर्न सबै मिलेर काम गर्नुपर्छ । कार्यक्रममा अतिथि वक्ता सुलता ढकाल, कार्यक्रम निर्देशक – स्मार्ट चेली ( STEM क्षेत्रमा लैङ्गिक सन्तुलन सिर्जना गर्न काम गर्ने महिला नेतृत्वको सामाजिक संस्था ), प्रज्ञी श्रेष्ठ ( स्मार्ट चेलीको उत्पादन विकास प्रमुख, सुभानु खनाल ) नेतृत्व प्रशिक्षक, अमेरिकाबाट उदार कलामा स्नातक र नेपालबाट एमबीए गरेका छन् , तृष्णा सिंह, एक वित्तीय विश्लेषक, सीजी समूह, कोडिङ ओलम्पिक नेपाल, हल्ट प्राइज, र अन्य धेरै संस्था तथा कार्यक्रम को अनुभव भएका लगायत हरु थिए ।
शिवपुरी स्कूलका कक्षा ११ र १२ का करिब ६० जना युवाहरुको सहभागिता रहेको उक्त कार्यक्रममा बिहान ११:०० बजे, एक रोल कल अर्थात् संस्थाको थिम डान्सबाट सुरु भएको थियो । प्रथम वक्ता श्रीमती सुलता ढकाल, उनले आफ्नो अध्ययनको क्रममा सामाजिक लैंगिक विभेदका समयहरूलाई कसरी व्यवहार गरे भन्ने बारे आफ्नो अन्तरदृष्टि साझा गर्नुभयो। उनी मात्रै एक केटीले स्नातकोत्तरको क्रममा अरु केटाहरु सँगै आफ्नो कक्षामा पढेकी थिइन्, तर उनले यो कुराले उनलाई पछि हट्नबाट रोक्न दिएनन्। उनले सबैलाई आफ्नो सपना पूरा गर्न उत्प्रेरित गरिन् र धेरै केटीहरूलाई संलग्न गराए। यसरी नै दोस्रो सत्रमा श्रीमती प्रज्ञा श्रेष्ठले धेरै महिलाको उदाहरण साझा गर्नुभयो जसले प्रविधि, सञ्चार,सामाजिक कल्याण, साहसिक कार्य जस्ता विभिन्न क्षेत्रमा उल्लेखनीय सफलता हासिल गरेका थिए। उनीले सबै आ–आफ्नै तरिकाले नेता भएको पनि घोषणा गरे तथा हामीले हाम्रो नेतृत्व कौशल बढाउनुपर्छ भन्नेमा जोड दिए।

सहभागीहरुको मनोबल बढाउन रमाईलो संचार खेलको आयोजना गरिएको थियो । AIESEC रमाईलोसँगै काम गर्नमा विश्वास गर्ने भएकाले रमाइलो वातावरण सिर्जना गरिएको थियो। खाजाको समयमा के । टी।येम बेकर्स द्वारा मिठो हल्का खाजाको व्यवस्था प्रदान गरिएको थियो। अनि सबैलाई पुनः एक गर्न ऊर्जा(जाँच रोल कल आयोजित गरिएको थियो। सहज र हर्षित भावना सबैमा रहनु पर्छ भन्ने विश्वास यस संस्थको रहेको छ। श्री सुभानु खनालले त्यसपछि नेतृत्व तालिम र जीवन शैली सिकाउन थाल, सहभागीहरूले आफ्नो भावनात्मक चिन्तालाई बौद्धिक तर्कद्वारा कसरी नियन्त्रण गर्ने भनेर पनि बुझे। उनले चर्चा गरे मनोविज्ञानका विभिन्न आयामहरू र समाजमा नेतृत्वका प्रकारहरू, जीवनभरका कालका पाठहरू प्रदान गर्दै। कार्यक्रमको मुख्य आकर्षण श्रीमती तृष्णा सिंहले गरेको वित्तीय साक्षरता सत्र थियो। उनले उच्च माध्यमिक विद्यालयका विद्यार्थीहरुलाई कसरी बचत गर्ने बानी बसाल्ने भन्ने बारेमा बताइन् ५०-३०-२० सिद्धान्तस् २०५ बचत गर्नुहोस्, ५०५ आवश्यकताहरूमा खर्च गर्नुहोस्, र ३०५ चाहनाहरूमा – जुन बिना हामी बाँच्न सक्छौं। सानै उमेर देखि बचतको बनी अपनाउन सिक्न पाउँदा विद्यार्थीहरु हर्षित थिए।

विद्यार्थीहरूको समीक्षा अनुसार, कार्यक्रम धेरै प्रभावशाली थियो। उनीहरुले नेतृत्व सिके, कौशलता तथा वित्तीय योजना र कलाको ज्ञान पाए। समापन कार्यक्रममा सम्माननीय वक्ता हरुलाई उनीहरूको अमूल्य योगदानको लागि सम्मानित गरियो र विभिन्न उपहार हरु प्रदान् गरियो। समग्र रूपमा कार्यकम अति प्रभावशाली रह्यो।

 Basundhara -3 Kathmandu Nepal

Information Department Registration No - 1166 /075/076
President – Ratan Bahadur Chand
Contact- ००977-9818610415/9860975774
Mail - [email protected]
Manager - Gyanendra Prasad Bhatt

About Us

Niatra Multi Media Pvt. Ltd.
Editor - Bibek Bikram Malla
Correspondent - Nabin Timilsina
Photo journalist - Ratan Bahadur Chand
Ashish Neupane

Mail - [email protected]

Us on social media

© 2017 Niatratv